6-etnospor-forumu-antalyada-basladi

6. Etnospor Forumu Antalya'da başladı

Dünya Etnospor Konfederasyonu (DEK) tarafından, "Geleneksel sporların ihyası" parolasıyla düzenlenen 6. Etnospor Forumu, Antalya'nın Serik ilçesindeki Belek Turizm Merkezi'nde devam ediyor.

17 Şubat 2024 12:22

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya'da "Geleneksel Sporların İhyası" parolasıyla gerçekleştirilen 6. Etnospor Forumu'na gönderdiği video mesajda, yurt dışından gelen misafirlere "Ülkemize hoş geldiniz" diyerek, katılımcıları selamladı.

Misafirleri Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olan Antalya'da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirten Erdoğan, "Geleneksel Sporların İhyası" parolasıyla düzenlenen forumun üye ülkelere, katılımcılara ve tüm sporculara hayırlı olmasını diledi.

Dünyanın her köşesinden gelerek bu foruma iştirak eden ve katkı veren herkese teşekkür eden Erdoğan, şunları dile getirdi:

"Etnospor Forumu küresel krizlerin, gerilimlerin ve çatışmaların, insanlığın ortak geleceğini tehdit ettiği bir dönemde düzenleniyor. Geleneksel sporların zengin çeşitliliğini yansıtan forumumuzu tüm farklılıkların ötesinde bir barış ve dayanışma platformu olarak görüyorum. Kurumsal üyelerin yanı sıra 50 farklı ülkeden çeşitli düzeydeki temsilcilerin katıldığı Etnospor Forumu'nun bölgemiz başta olmak üzere tüm dünyada huzur ve güven ikliminin gelişmesine katkı sağlamasını diliyorum. Katılımcı çeşitliliği bakımından dünyanın önde gelen etkinlikleri arasında yer alan forumumuz, vereceği mesajlarla da farkını ve potansiyelini herkese hissettirecektir."

"Adaletin ve huzurun hakim olması için her zamankinden daha fazla çalışacağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geleneksel sporların ve oyunların giderek daha çok ilgi görmesinin, yapılan çalışmaların doğru istikamette gittiğinin işareti olduğunu vurguladı.

Bu çerçevede düzenlenen geleneksel spor ödüllerini alacak kişi ve kurumları tebrik eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Antalya ile aynı denizi paylaşan, Akdeniz'in hemen öte tarafındaki Gazze'de yaşanan insanlık trajedisini sona erdirecek dayanışma ruhunun bu forumda tezahür edeceğine inanıyorum. Bizler de Gazze başta olmak üzere yakın coğrafyamızda süregiden krizlerin, katliamların ve acıların önüne geçmek için elimizden gelen her türlü gayreti sergilemeye devam edeceğiz. Gönül coğrafyamızdan başlayarak tüm dünyada barışın, adaletin ve huzurun hakim olması için her zamankinden daha fazla çalışacağız. Daha adil ve müreffeh bir dünyanın tesisi uğruna verdiğimiz bu kutlu mücadelede siz dostlarımızın desteğini bekliyorum."

Erdoğan, Dünya Etnospor Federasyonu yönetimini etkinliğe yaptıkları örnek ev sahipliği için tebrik etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da açılış töreninde konuşma yaptı. Bak, geleneksel sporlardaki gelişmeden dolayı DEK Başkanı Bilal Erdoğan ve ekibini tebrik ederek, ortaya konan vizyon ve çalışmanın her gün, her yıl giderek büyüdüğünü söyledi.

Bakanlık olarak her zaman bu vizyona ve önemli yaklaşıma destek vermekten gurur duyduklarını aktaran Bak, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin dört bir yanında belediyelerimiz ve devletimizin imkanlarıyla oluşturulan, geleneksel oyunların yapılacağı yatırımlar ve tesisler her ilimizde gelişmekte. Üç ay önce Gaziantep'te açtık, İstanbul'da Halkalı'da yenisini açacağız. Yeni tesislerle bu vizyonun gelişmesi için dünyada kültürün, geleneklerin yaşaması için ve bunun sporla harmanlanması için çok önem arz ediyor. Spor bir endüstri ve bu endüstri içinde özellikle kültürümüzü, değerlerimizi korumamız gerekiyor. Bu hususta Dünya Etnospor Konfederasyonu vizyon ortaya koydu. "

Bak, konfederasyonun önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirterek, turizm kenti Antalya'da 6. Etnospor Forumu'nun yapılmasının önemli olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği vizyon kapsamında önemli yatırımlar yaptıklarını aktaran Bak, "Kültürün, geleneklerin ne kadar önemli olduğunu, gelecek nesillere taşınması gerektiğini bize ifade etti. Yolumuza aktif şekilde devam ediyoruz. Bu hususta yapılan çalışmalara çok önem veriyoruz." dedi.

Antalya'da 672 yıldır Elmalı güreşlerinin yapıldığını aktaran Bak, "Bu gelenek Antalya'da, Toroslarda, bu bölgede 672 yıldır yapılıyor. Kırkpınar Geleneksel Güreşleri de var. 663 yıldır da 'er meydanı' dediğimiz bu gelenek var." diye konuştu.

Geleneksel sporların disiplin içinde gelecek nesillere taşınmasının önemli olduğunu vurgulayan Bak, gençler ve kültür için bu vizyonun çizildiğini aktardı.

Gazze'de yaşanan insanlık dramını da dile getiren Bak, "Sporun dilini kullanmak gerekiyor. Buradan Antalya'dan Gazze'ye selam göndermemiz, dayanışmamızı göndermemiz gerekiyor. Çocuklar uyurken sessiz kalınır, çocuklar ölürken hepimizin sesini yükseltmesi lazım." ifadesini kullandı.

Bak, bu geleneğin dünyanın her yerinde yaşatılmasının önemli olduğunu vurgulayarak, organizasyonun spor turizminin gelişmesi için önemli bir adım olduğunu aktardı.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Erdoğan ise yaptığı konuşmada, geçen sene yapılması planlanan forumu, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'te meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremler nedeniyle ertelediklerini söyledi.

Depremlerin ilk gününden bu yana Dünya Etnospor Konfederasyonu olarak bölgede önemli bir misyon üstlendiklerini ifade eden Erdoğan, "Sizlerin de büyük destekleriyle depremzedeler için kurduğumuz Dayanışma Obaları'nda binlerce ailenin barınma ihtiyacını karşıladık." dedi.

Erdoğan, Dünya Etnospor Konfederasyonu olarak geleneksel sporların ve oyunların ihyası için tüm çalışmaların sürdürülebilirliğini önemsediklerini belirtti.

Bir araya gelerek oluşturdukları sinerjinin zaman içerisinde çok güzel meyveler verdiğine şahit olduklarını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Forumlarımız ve festivallerimiz başta olmak üzere dünyanın farklı noktalarında gerçekleşen etkinlikler bize gösteriyor ki heyecanımız çoğalıyor, ortak hikayemiz güçleniyor. Biz, dünyanın neresinde olursa olsun, geleneklerini yaşayan ve yaşatan toplumlarla ilişkilerimizi geliştirmek için mücadele ediyoruz. Dünyanın farklı coğrafyalarında, doğudan batıya, kuzeyden güneye bizi birbirimize bağlayan değerlerin olduğunun farkındayız. Bu zenginliği keşfetmek için yola çıktık. Bugün 21 ülkede 30 üyemizle her geçen gün daha büyük bir aile olma hedefiyle yolumuza devam ediyoruz. Üye federasyonlarımız tarafından davet edildiğimiz ve katıldığımız etkinliklerde, dünyanın her rengini ve kültürünü bir arada görmenin mutluluğu ise paha biçilemez. Bu bizim için haklı bir gurura vesile oluyor. Yakın zaman önce gerçekleşen Japonya'daki Yabusame, Dubai'de Kuşak Güreşi, Arjantin'de Pato, Katar'da Marmi festivalleri gibi etkinlikler çalışmalarımıza değer katıyor. İnanıyoruz ki, bizi bir araya getiren her değer aramızda saygıyı, barışı ve dayanışmayı inşa ediyor. Aramızda yeşerttiğimiz bu ilkelerin, savaşlardan ve acılardan daha güçlü olduğuna inanıyorum. Bu inanç bizi, bugün Gazze’de şahit olduğumuz ve insan yaşamını hiçe sayan katliamlara karşı insanlık onurunun yanında durmaya davet ediyor. Bizler barışı ve dayanışmayı en güçlü şekilde savundukça, katliamı ve savaşı savunanların yanlışlarından ivedilikle döneceğine inancım sonsuzdur. Sizler de göreceksiniz ki bizim köklerimizde birliktelik var. Bizim birbirimizle konuşacak ve paylaşacak çok şeyimiz var."

Yeni logo tanıtıldı

Erdoğan, forumda 60 üye federasyonla Dünya Etnospor Konfederasyonunun ortak kurallarını tesis edecek iyi niyet anlaşması imzalayacaklarını ifade ederek, bu anlaşmanın bugüne kadarki çalışmalarının bir meyvesi olacağını belirtti.

2022 yılı içerisinde İstanbul'da gerçekleştirilen 5. Etnospor Kültür Festivali'ne dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce sporcu ve 1 milyon ziyaretçinin katılım sağladığını aktaran Erdoğan, Geleneksel Sporlar Dalları Federasyonu tarafından organize edilen Dünya Göçebe Oyunları'nı da 2022'de Bursa’nın İznik ilçesinde gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Dünya Göçebe Oyunları'na 2024'te ise Kazakistan'ın ev sahipliği yapacağını kaydeden Erdoğan, konuşmasının sonunda konfederasyonlarının yeni logosunu tanıttı.

İyi niyet anlaşması imzalandı.

Forumda 60 üye federasyonla Dünya Etnospor Konfederasyonu'nun ortak kurallarını tesis edecek iyi niyet anlaşması imzalandı.

Foruma, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ve üye ülkelerden spor bakanları katıldı.

Forumda, DEK'e bağlı faaliyetlerini sürdüren Kazakistan, Japonya, Meksika, Katar, Moğolistan, Arjantin, Türkiye, Tunus, Polonya, Pakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Romanya, Rusya, Türkmenistan, Gürcistan, Macaristan ve Özbekistan'dan temsilcileri ile araştırmacılar ve akademisyenler de yer aldı.

 

Anahtar Kelimeler: etnospor, antalya, dünya etnospor konfederasyonu,

Diğer Haberler