Hakkımızda

TRT Avaz kanalı 21 Mart 2009 tarihinde, Gaspıralı İsmail’in “Dilde, fikirde, işte birlik” yaklaşımını ilke edinen bir anlayışla, Türkçe konuşan halklara yönelik olarak yayın hayatına başlamıştır. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan coğrafyalarını öncelikli yayın alanları olarak belirleyerek Türk dilinin Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan lehçelerinde yayınlara yer vermektedir. Türksat’da HD olarak yer alan TRT Avaz, hedef coğrafyasının tümünde Türksat uydu izleyicileri tarafından erişilebilir konumdadır. Eğitim, kültür, sanat, bilim, çocuk ve aile, tarih ve coğrafya, dil ve düşünce temalı yayınlar kanalın genel yayın içeriğini oluşturmaktadır.

2018 yılında Kırgızistan’da gerçekleştirilen Liderler Zirvesi’nde TRT Avaz’ın Türk dünyasının ortak kanalı işlevini gördüğü ifade edilerek Türk Dünyası kanalları ile TRT AVAZ işbirliğinin güçlendirilmesi yönünde irade ortaya konulmuş ve buna bağlı olarak TRT AVAZ, erişimle ilgili tüm problemleri aşarak Türk Konseyi üyesi ülkelerin devlet kanallarıyla yoğun bir işbirliği içinde çalışmaya başlamış, 2019 yılında imzalanan protokolle TÜRKSOY’un da yayın sponsoru olmuştur.

TRT Avaz bir kültür kanalı olarak Türk soylu halkların yaşadığı coğrafyanın dış dünyaya açılan penceresidir. Kafkasya’dan Asya içlerine kadar uzanan sahada var olan inancın, kültürün, sanatın, siyasi-ekonomik gelişmelerin ve gündelik yaşamın kendine yer bulduğu tek iletişim platformudur.