bosna-hersek-disisleri-bakani-turkovic-guclu-turkiye-olmadan-bati-balkanlar-kes

Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Turkoviç: Güçlü Türkiye olmadan Batı Balkanlar kesinlikle barış içerisinde yaşayamazdı

Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviç, "Güçlü Türkiye olmadan Batı Balkanlar kesinlikle barış içerisinde yaşayamazdı." dedi.

16 Ocak 2023 14:03

Turkoviç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye'nin Batı Balkanlar ile daha güvenli ve daha güçlü olduğunu belirten Turkoviç, "Türkiye olmadan ne olacağı büyük bir soru işareti çünkü güçlü Türkiye olmadan Batı Balkanlar kesinlikle barış içerisinde yaşayamazdı." dedi.

Turkoviç, Bosna Hersek'in bir ay önce Avrupa Birliği (AB) adaylık statüsü aldığına değindi.

AB sürecinin kolay ve hızlı olmayacağını ifade eden Turkoviç, "AB'de ortak bir geleceğimiz olacaktır. AB'de ve NATO'da er ya da geç beraber olacağız." diye konuştu.

Turkoviç, "Türkiye Cumhuriyeti, Bosna-Hersek'in NATO eylem planına girmesinde büyük destek sağlamıştır." ifadesini kullandı.

Türkiye'den desteğin devam etmesini isteyen Turkoviç, Türkiye'nin bölgede son derece önemli rol oynadığının altını çizdi.

Turkoviç, "Hem yatırımlar hem de tarihi bağlar açısından şunu belirtmek isterim ki Türkiye'de, Balkan ve Bosna-Hersek kökenli yaklaşık 5-6 milyon kişi yaşamakta, bu çok büyük bir zenginliktir. Bu zenginliği asla ihmal etmememiz lazım." dedi.

Türkiye, 2021'de Bosna-Hersek'te en büyük ikinci yatırımcı

Turkoviç, Türkiye'nin 2021'de Bosna-Hersek'te en büyük ikinci yatırımcı olduğunu ifade ederek, iki ülke arasında ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin bu yıl 100'üncü yılını kutladığına dikkati çeken Turkoviç, "Gelecekte büyük başarı diliyoruz. Güçlü ve sağlam Türkiye bekliyoruz." dedi.

Turkoviç, AB'deki gelişmelerden Bosna-Hersek'in çok etkilendiğine işaret ederek, "Bosna-Hersek'te eğer güçlü bir koalisyon sağlanmazsa veya reformları yeterince gerçekleştiremezsek çok kolay bir şekilde geriye gidebiliriz. Dolayısıyla bütün bunlar şunu gösteriyor ki son derece zor bir siyasi döneme giriyoruz." ifadesini kullandı.

Bakan Turkoviç, ülkesinin Antalya Diplomasi Forumu'na büyük destek verdiğini belirterek, forumda, Balkan ülkelerinin desteğiyle bölge barışına önemli katkılar sağlandığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ABD'nin Türkiye ve Yunanistan arasında gözettiği dengeyi bozmaya başladığını belirterek, ABD gibi bir müttefikin bu dengelere dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

ABD'li mevkidaşı Antony Blinken ile 18 Ocak'ta Washington'da yapacağı görüşmede, Stratejik Mekanizma Toplantısı'nın bakanlar düzeyinde ikinci toplantısını gerçekleştireceklerini ifade eden Çavuşoğlu, Blinken ile çarşamba günü gündemlerini belirledikleri konuları değerlendireceğini vurguladı.

Çavuşoğlu, burada F-16 meselesiyle ilgi askeri müzakerelerin tamamlandığının altını çizerek, şunları kaydetti:

"ABD Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığına iletti. Yönetim, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla gayriresmi şekilde Kongreye bildirimde bulundu. Her iki kanatta da Dış İlişkiler Komisyonunun başkanları ve en tecrübeli üyeye bildiriliyor. Buradan daha sonra bir itiraz gelmezse de süreç tamamlanıyor. Resmi bildirim oluyor. ABD Kongresinin, Başkan'ın bu yöndeki talebini yüzde 51 ile reddetme ihtimali var. Eğer bu olursa Başkan, tekrar gönderir. Eğer bu olursa bu kez üçte iki çoğunlukla reddedilmesi gerekir."

"Sorunsuz şekilde geçmesini bekliyoruz"

Bunun Amerikan tarihinde çok fazla görülmediğine işaret eden Çavuşoğlu, "Özellikle bir Senatör, sürekli itirazını gündeme getiriyor. Ama daha önce sunulan değişiklik önergeleri temizlendi biliyorsunuz. Biz sorunsuz bir şekilde geçmesini bekliyoruz." dedi.

Çavuşoğlu, ABD yönetimiyle her anlamda anlaşma sağladıklarını belirterek, "(ABD yönetimi) Kararlı durursa sorun yaşanmaz. Elimizi kolumuzu bağlayan şartlı şekilde bir ülkeden ürün almak istemeyiz." ifadesini kullandı.

Yunanistan'a F-35 verilmesine ilişkin medyadaki haberlere de değinen Çavuşoğlu, "Türkiye ve Yunanistan ilişkilerindeki denge bozulmaya başladı. ABD'nin bir denge politikası vardı. Kıbrıs'ta da Türk ve Rum kesimleri arasındaki denge bozulmaya başladı. ABD gibi bir müttefikin bu dengelere dikkat etmesi gerekiyor." diye konuştu.

Çavuşoğlu, kimin hangi tarafa silah sattığıyla ilgilenmediklerini vurgulayarak, "Bizim için önemli olan bizim gücümüz ne, ne yapıyoruz, çıkarlarımız için hangi adımları atıyoruz, bizim için önemli olan bu." dedi.

Diğer Haberler