bosna-hersekteki-blagay-tekkesinde-geleneksel-mevlit-ve-zikir-gunleri-etkinl

Bosna Hersek'teki Blagay Tekkesi'nde geleneksel "Mevlit ve Zikir Günleri" etkinliği

Mostar şehri yakınlarında bulunan Blagay Tekkesi'nde düzenlenen "Mevlit ve Zikir Günleri" etkinliği, bölge ülkelerden on binlerce Müslümanı bir araya getirdi.

14 Mayıs 2022 16:19

Osmanlı'dan önce Anadolu'dan gelen dervişlerin kurduğu Blagay Tekkesi'nde bu yıl 47. kez düzenlenen ve "Hersek bölgesinde bilinen en eski dini kültürel etkinlik" olma özelliği taşıyan programa, ülke genelinden ve komşu ülkelerden on binlerce Müslüman katıldı.

Mostar Müftüsü Salem Dedovic,  “Kovid-19 salgınına bağlı sebeplerden ötürü iki yıl ara verdiğimiz etkinliği düzenlenme imkanını bize veren Allah'a şükranlarımı sunuyorum. Bugün burada bulunan insanlarımızın yüzlerindeki mutluluktan daha büyük mutluluk yoktur. Geleneğimizi koruduğunuz için teşekkür ederim.” ifadesini kullandı.

"İyiliğin yayılması" için toplandıklarını belirten Dedovic, “Biz, Avrupa için olumlu ve pozitif anlam taşıyoruz. Avrupa’ya kültür, ahlak ve asil değerler taşıyoruz. Biz, Avrupa’nın temeliyiz.” dedi.

Bosna Hersek İslam Birliğince mayıs ayının ikinci cumartesisi düzenlenen "Mevlit ve Zikir Günleri" etkinliği, 47 yıldır bölge ülkelerinden on binlerce Müslüman'ı bir araya getiriyor.

Blagay Tekkesi

Mostar şehri yakınlarında bulunan ve Alperenler Tekkesi olarak da bilinen "Blagay Tekkesi", Buna Nehri'nin kaynağının bulunduğu noktaya 600 yıl önce Anadolu'dan gelen dervişler tarafından kuruldu. Tekkede, Sarı Saltuk'a ait olduğu söylenen bir de mezar bulunuyor.

Eski Yugoslavya döneminde kapatılan tekke, Bosna Hersek'in bağımsızlığını kazanmasıyla yeniden açıldı. Tekke, başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok yerinden gelen çok sayıdaki turistin uğrak yeri haline geldi.

Diğer Haberler