budapestede-turk-macar-kultur-yili-kapsaminda-3-etkinlik-duzenlendi

Budapeşte'de Türk-Macar Kültür yılı kapsamında 3 etkinlik düzenlendi

Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliği öncülüğünde "2024 Türkiye-Macaristan Kültür Yılı" kapsamında Trio Patara grubu konser verirken, İstanbul Şehir Tiyatroları "Savaş ve Barış" adlı oyunu sahneledi, "Geçmişten-Geleceğe Türk Macar İlişkileri Sempozyumu" düzenlendi.

19 Nisan 2024 23:12

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki "Gelenekler Evi" isimli salonda düzenlenen konserde, Trio Patara grubunu oluşturan flüt sanatçısı Lelya Bayramoğlu, arp sanatçısı Aslıhan Güngör ile Devlet Opera ve Balesi solisti soprano Nurdan Küçükekmekçi eserler seslendirdi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) girişimiyle ELTE Üniversitesinde "Geçmişten-Geleceğe Türk Macar İlişkileri Sempozyumu"nda tarihçiler ve Türkologlar tarafından iki ülke arasındaki ilişkiler tüm boyutlarıyla ele alındı.

Sempozyumda, Osmanlı’dan başlayan tarih yolculuğu, farklı dönemlerde Türkiye’de ağırlanan Macar bağımsızlık mücadelesi kahramanlarının anıları, tarihin önemli dönemeçlerindeki iki ülke arasındaki dayanışma konuşuldu.

Türkiye'nin kuruluşunun hemen sonrasında Cumhuriyet'in kalkınma hamlesine katkıda bulunan Macar uzmanların çalışmalarının bir başka konu başlığı olarak öne çıktığı sempozyumda, son olarak geçen yıl aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretiyle "geliştirilmiş stratejik ilişki düzeyine” yükseltilen kapsamlı işbirliği irdelendi.

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı da sempozyumda Türkler ile Macarların tarih boyunca birbiriyle yakın ilişki içerisinde bulunan iki kardeş halk olduklarını belirterek, gençlere Macarcayı öğrenmeleri tavsiyesinde bulundu.

Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu ise Türkiye’nin Macaristan’ı uzak akraba, sınırı bulunmasa da yakın komşu ve ebedi ortak olarak gördüğünü dile getirdi.

Öte yandan, Avrupa’nın önemli tiyatro festivalleri arasında gösterilen "Madach Uluslararası Tiyatro Buluşması" (MITEM) kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından "Savaş ve Barış" oyunu sergilendi. Yarın da Ankara Devlet Tiyatrosu, "Devlet Ana" isimli oyunla festivale katılacak.

"100 Yıllık Dostluk ve İşbirliği" temalı "Türk-Macar Kültür Yılı" kapsamında Macaristan’ın farklı şehirlerinde yıl boyunca toplam 100 kültürel etkinlik düzenlenmesi planlanıyor. Budapeşte Büyükelçiliği eşgüdümünde bu yılın ilk dört ayında düzenlenen ve yoğun ilgi gösterilen etkinlik sayısı 40’a ulaştı.

Anahtar Kelimeler: budapeşte, macar yılı, elte, türk macar ilişkileri, sempozyum, ilber ortaylı,

Diğer Haberler