geleneksel-turk-okculugu-kulturel-miras-olarak-korunacak

Geleneksel Türk okçuluğu kültürel miras olarak korunacak

UNESCO'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'ne Türkiye'nin 18. unsuru olarak kaydedilen geleneksel Türk okçuluğu, 10 ayda 2 bin 400 lisanslı sporcu sayısına ulaştı.

17 Aralık 2019 11:41

Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu Başkanı Cengiz Toksöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 13 Aralık'ta Kolombiya'nın başkenti Bogota'da düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras 14. Hükümetlerarası Komite Toplantısı'nda Geleneksel Türk Okçuluğu'nun "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi"ne kaydedildiğini anlattı.

Geleneksel Türk okçuluğunun, binlerce yıllık geçmişe dayalı bir kültür ve spor branşı olduğunu vurgulayan Toksöz, "Geleneksel Türk okçuluğu, atalarımızdan kalan miras olması nedeniyle, uyandırdığı manevi hissiyatı, kendine özgü ritüelleri, kullanılan ekipmanları, ok meydanları, menzil taşları, ok ve yay yapımında kullanılan organik malzemeleri ve imalatından aerodinamik yapısına kadar kültürel ve yerel özellikleriyle diğer ülkelere nazaran bariz bir şekilde ayırt edici özellikte olup, bu yönleriyle ön plana çıkmaktadır. Bu özellikleriyle Türk okçuluğuyla ilgili konular yurt dışında akademisyenler ve spor kulüpleri tarafından araştırma konusu yapılmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Geleneksel Türk okçuluğunun yaygınlaşma sürecinin hızlı ilerlediğini ifade eden Toksöz, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 3 yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Okçular Vakfı olarak geleneksel Türk okçuluğunun yaşatılması, nesilden nesile aktarılması adına UNESCO'nun, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasına kaydedilmesi sürecini başlattık. Miras taşıyıcılarıyla yapılan, geniş katılımlı ilk istişare toplantısının ardından, rıza mektupları alındı, başvurular yapıldı, sivil toplum kuruluşlarının bu konuya çok hassas davranmaları, sahip çıkmaları ve gayretleri dosyanın kabulüne giden yolda en önemli unsurlardan oldu. Nihayetinde, muhteşem ve büyük geçmişiyle, kadim geleneğimizin önemli parçalarından geleneksel Türk okçuluğu, UNESCO'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne örnek dosya olarak sunuldu ve 12 Aralık 2019'da Kolombiya'nın başkenti Bogota'da yapılan 14. Hükümetlerarası Oturum'da, Dünya Mirası listesine kaydedildi."

 

- "Geleneksel Türk Okçuluğuna ilgi her geçen gün artmaktadır"

 

Federasyon başkanı Toksöz, dünyada ilk ve tek olan spor abideleri de kırılan menzil rekorlarının temsilcisi olarak yedi metrelik boylarıyla İstanbul'daki Okmeydanı'nda yerini aldığını kaydetti.

"İstanbul'daki Okmeydanı, tarihi fetihle yaşıttır." ifadesini kullanan Toksöz, şöyle devam etti:

"Geleneksel Türk okçuluğuna ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu sene düzenlenen Fetih Kupası'na 5 bölgede yapılan elemelerle yaklaşık 2 bin 500 sporcu katılmıştır. Türk okçuluğu, kadim geleneğimizin ve bu toprakların sahibi necip milletimizin bizlere yaşatılmak ve gelecek nesillere aktarılmak üzere bıraktığı tarihi ve kültürel bir mirastır. İşte bu çok büyük kültürün yaşatılması adına Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 21 Şubat 2019'da Resmi Gazete'de yayımlanarak Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu kurulmuştur. Federasyon, çok kısa süre içinde tescilli kulüp sayısında 330 kulübe, lisanslı sporcu sayısında ise 2 bin 400 kişiye ulaşmıştır. Antrenörlük ve hakemlik kursları açarak, Türk okçuluğuna yeni sporcular ve hakemlerin yetişmesine imkan tanımaktadır. Türk okçuluğu, federasyon tarafından 2020 Okul Sporları takvimine de eklendi. Ayrıca İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan protokolle İstanbul'un 39 ilçesinde birer ilköğretim okulunda, Türk okçuluğu eğitimlerine de başlanacaktır."

İlk Türkiye Şampiyonası'nı da minikler, yıldızlar ve gençler kategorilerinde gerçekleştirdiklerini vurgulayan Cengiz Toksöz, yeni nesillere bu sporun aktarılması adına da önemli bir adım attıklarını dile getirdi.

Anahtar Kelimeler: Geleneksel Türk okçuluğu, UNESCO'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi,

Diğer Haberler