kazakistan-in-almati-sehrinde-13-orta-asya-ticaret-forumu-yapildi

Kazakistan’ın Almatı şehrinde 13. Orta Asya Ticaret Forumu yapıldı

Kazakistan’ın Ticaret ve Entegrasyon Bakanlığı, ülkenin Orta Asya ülkeleriyle ticaret hacmini ikiye katlamayı planladığını açıkladı.

14 Mayıs 2024 15:54

Kazakistan’da "Ticaret Entegrasyonu: Küreselleşmek" konulu Orta Asya Ticaret Forumu yapıldı. Almatı’da 13. kez düzenlenen foruma dünyanın farklı yerlerinden 300'den fazla iş dünyası temsilcisi katıldı. 

Forum katılımcılarına Orta Asya'da ticaretin geliştirilmesine yönelik fırsatlar tanıtıldı. Etkinlik çerçevesinde dijitalleşme, taşımacılık, lojistik  süreçlerinin uyumlaştırılması ile birlikte Orta Asya'da ticaretin gelişmesini engelleyen faktörler tartışıldı.

Kazakistan Ticaret ve Entegrasyon Bakan Yardımcısı Kairat Torebaev, ülkesinin Orta Asya ülkeleriyle ticaret hacmini ikiye katlamayı planladığını açıkladı.Geçen yıl Kazakistan’ın Orta Asya ülkeleriyle ticaret  hacminin 7,7 milyar dolara yükseldiğini belirtti.

Kazakistan, önümüzdeki dönemde Özbekistan ile ticaret hacmini 10 milyar dolara, Kırgızistan ve Tacikistan ile 2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. 2022 yılında Orta Asya ülkelerinin toplam ithalat ve ihracatı 190 milyar dolar oldu. Son yirmi yılda Orta Asya ülkeleri önemli ilerleme kaydetti ve büyüme potansiyeli gösterdi. Böylece son 20 yılda bölgenin gayri safi yurt içi hasılası (GSYH) yıllık ortalama yüzde 6,2 artarak 347 milyar dolara ulaştı.

Anahtar Kelimeler: Kazakistan, Almatı, 13. Orta Asya Ticaret Forumu,

Diğer Haberler