kazakistan-in-almati-sehrindeki-yeni-dis-hatlar-terminalinin-insaati-tamamlandi

Kazakistan’ın Almatı şehrindeki yeni dış hatlar terminalinin inşaatı tamamlandı

Almatı’ya resmi ziyarette bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, yeni havalimanı hakkında yerinde bilgi aldı.

31 Mayıs 2024 14:30

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev Almatı’ya resmi ziyarette bulundu. Tokayev'in Almatı'ya yaptığı temasları, Almatı havalimanının yeni dış hatlar terminalinin ziyaretiyle başladı.

Terminalin açılışı öncesinde Devlet Başkanına inşaatın ilerleyişi hakkında bilgi sunuldu. Türk şirketi tarafından yapılan terminalin, 10 şiddetinde deprem büyüklüğüne kadar dayanma kapasitesine sahip olduğu belirtildi. Yeni terminalin, Orta Asya'da “Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik”  programı kapsamında sertifika alan ilk terminal olacağı kaydedildi.

Toplam alanı 53 bin metrekare olan yeni terminal, yılda 14 milyon yolcu ağırlayabilecek. Yolcu sayısı ve havayolu sayısındaki artış dikkate alınarak terminalde 50 kontrol noktası faaliyet gösterecek. 

Ziyaretin ardından Devlet Başkanı, Almatı Uluslararası Havalimanının ülkenin en büyük havalimanı olduğunu ve şehre gelen turist sayısının her geçen yıl arttığını belirtti. Tokayev, terminalin uluslararası standartlara uygun olarak inşa edilmesinden dolayı Türk şirketine teşekkürlerini iletti.

Anahtar Kelimeler: Kazakistan, dış hatlar terminali,

Diğer Haberler