turkiye-ile-bosna-hersekden-diplomatik-iliskilerin-30-yil-donumunde-ortak-aci

Türkiye ile Bosna-Hersek'den, diplomatik ilişkilerin 30. yıl dönümünde ortak açıklama:

Türkiye ile Bosna-Hersek, yaptığı ortak açıklamada, "Halklarımızın köklü tarihi, beşeri ve kültürel bağları ilişkilerimizi müstesna kılmaktadır. Sağlam temellere dayanan ilişkilerimiz her alanda gelişmeye devam etmektedir." ifadelerine yer verdi.

29 Ağustos 2022 16:42

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Bosna-Hersek'in, diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümünde yaptığı ortak açıklamayı paylaştı.

Açıklamada, "Halklarımızın köklü tarihi, beşeri ve kültürel bağları ilişkilerimizi müstesna kılmaktadır. Sağlam temellere dayanan ilişkilerimiz her alanda gelişmeye devam etmektedir." görüşü dile getirildi.

Diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümünün kutlandığı açıklamada, Bosna-Hersek'in 1992 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından, Türkiye'nin, Bosna-Hersek'in bağımsızlığını tanıyan ilk ülkeler arasında yer aldığı ve Bosna-Hersek'e her alanda destek verildiği anımsatıldı.

Bölgenin ve Avrupa'nın barış ve istikrarının, Bosna-Hersek'in barış ve istikrarıyla doğrudan bağlantılı olduğu vurgulanan açıklamada, Bosna-Hersek'in çok etnili, çok kültürlü ve çok dinli sosyal dokusunun korunmasının ve Bosna-Hersek'in kalkınmasına ve refahının artırılmasına ağırlık verilmesinin önemine dikkat çekildi.

"Terörün her türlüsüne karşı dayanışma içerisinde hareket edilecek"

Açıklamada, Balkanlar'ın istikrarını, refahını ve kalkınmasını gözeterek iş birliğinin güçlendirileceği belirtildi.

İki ülkenin gelecek dönemde de ticaret, yatırım, enerji, ulaştırma, kültür ve eğitim gibi sahalarda bölgesel iş birliğinin geliştirilmesine katkı sağlamayı sürdürecekleri dile getirilen açıklamada, "Terörün her türlüsüne karşı dayanışma içerisinde hareket edeceğiz." denildi.

Açıklamada, "Otuz yılda imzalanan 90'ın üzerinde anlaşma ve 140'ın üzerinde kardeş şehir ilişkisi, ilişkilerimizin devlet düzeyinden yerel yönetimlere ne kadar geliştiğinin göstergesidir. İkili siyasi, ekonomik, ticari ve askeri iş birliğimiz günden güne gelişmektedir. Ticaret hacmimiz 2021 yılında 1 milyar dolar hedefine yaklaşmıştır. Bu yıl bu rakamın aşılması beklenmektedir." ifadesi kullanıldı.

İkili iş birliğinin yanı sıra üçlü danışma mekanizmaları gibi bölgesel formatlarda ve uluslararası platformlarda da Türkiye ile Bosna-Hersek'in yakın dayanışma ve iş birliği sergilediği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bölgemizde sınamaların artış gösterdiği bu dönemde, iki dost ve kardeş ülke olarak, Balkanlar'dan tüm Avrupa kıtasına uzanan geniş coğrafyada güvenlik ve kalkınmayı teşvik etmeye devam ediyoruz. Bölgemizin Avrupa Birliği ve Avrupa-Atlantik bütünleşmesinin, tüm Avrupa'da kalıcı barış ve istikrarın temininde önemli bir unsur olduğuna inanıyoruz. Türkiye ile Bosna-Hersek arasındaki mevcut mükemmel ilişkileri kuvvetlendirmek, bunlara yeni boyutlar kazandırmak ve bu ilişkileri halklarımızın ve ortaklarımızın yararına olacak şekilde daha ileriye taşımakta kararlıyız."

Diğer Haberler